Precis så är det! Igår, måndagen den 22 juni, gick Trisse och jag på vår gemensamma semester. Den varar i åtta veckor, det är lagom för oss, så därför har vi alltid kört med just åtta veckors sommarsemester.
Trisse och jag bestämmer själva när vi går på semester. Det har vi gjort enda sedan Trisses första sommar och det fortsätter vi därför med, även för detta år. Jag ansökte om att få ta mina åtta veckor med start på denna måndag.
Förvånansvärt nog, eller inte alls, vi pratade ju såklart ihop oss innan vi skickade in våra ansökningar, begärde han i sin ansökan att få exakt samma dagar. Och vi hade, som väl är, turen att få våra semestrar godkända också i år!
Detta betyder alltså att Trisse och jag alltså firade vår första semesterdag igår. Grattis till oss! Detta förtjänar vi verkligen! Hundra gånger om dessutom efter allt extra slit de senaste månaderna, framförallt den senaste månaden, i kampen om tillräcklig (eller åtminstone lite bättre) smärtlindring.
Våra ansökningar om semester funkar på så vis att Trisse godkänner min ansökan och jag godkänner hans. Perfekt när man har så stöttande och generösa medarbetare!
Jag skulle inte vilja byta ut honom som kollega (och inte heller som livspartner och son) för allt i världen och jag hoppas och tror att han känner samma med mig, min lille pojk. 🐶❤️


Dessa två helt underbara bilder på vår helt underbara Trisse tog jag på Midsommarafton för två år sedan. Lina hade tagit på honom hans PRIDE-fluga och han var så fin så det var inte klokt. Och det lyckades jag fånga hyfsat bra på dessa två bilder, tycker jag i alla fall! Det blev två väldigt fina bilder, om jag får säga det själv. Älskade, underbara, finaste lille Trisse! Som vi älskar dig! 🐶❤️
Du är rolig du😄. Visst är det tur att ni har varandra. Och att ni är så eniga om er semester. Bra gjort av er båda att bevilja så lång semester. Det är nog inte många som har sån tur med arbetsgivare/ medarbetare. Nu får ni njuta i paradiset hela sommaren. Hoppas att solen kommer tillbaks till er snart. Ha en dag med Trisse min käraste, finaste vän och ME-d kämpe.❤️❤️🐶❤️❤️👭❤️💙💙🐝🐞🦋🕷🕸🥰🤗I-M