hannaslillaliv.blogg.se

Jag heter Hanna Andersson och är 29 år gammal. Mitt liv är inte alltid det enklaste att leva. Jag lever med tre "huvud-diagnoser" som alla är svåra, kroniska sjukdomar, ME (Myalgisk encefalomyelit), EDS (Ehlers-Danlos syndrom), Fibromyalgi, diagnoser jag fått efter många års sökande efter orsak för min kropps dåliga mående. Jag har också segmentall rörelsesmärta i ryggen, sju diskbråck, en svår refluxsjukdom samt en tarmsjukdom. Det är med andra ord ingen dans på rosor, mitt liv eller min vardag. Men jag har så mycket positivt och så mycket att vara glad över och leva för! Min egna- och två bonushundar, familj och vänner betyder allt för mig. Detta är lite om mig, min vardag och mitt lilla liv!

En febrig hjärna!

Att jag alltid går runt med feber och feberfrossa i kroppen. Jag svettas extremt samtidigt som jag fryser så jag skakar. Även om termometern inte visar på feber känns det som att jag har minst 40 graders feber hela tiden. Nu på senare har jag även börjat få feber i hjärnan. Eller det kan man nog inte få, men det är så det känns. Som att jag vart ute i solen för länge och att hjärnan kokar. Den blir seg som sirap och varm på ett obehagligt sätt, som en överhettad motor. Med konstant fruktansvärd huvudvärk, periodvis så svår att jag tror den på riktigt kommer ta kol på mig, känns hjärnan inte direkt mindre överhettad och ansträngd. Och inte blir det bättte av denna totala sömnbrist. Jag sov max två timmar i natt, igen. Usch... Det är ingen trevlig upplevelse och trots att jag försöker vila hjärnan med så få stimuli som möjligt är det inte lätt att somna med en övertrött, överkänslig och överhettad hjärna. Och det hjälper inte så mycket heller för den delen. Hjärnan, och kroppen, är febrig ändå. Men det är klart, lite sömn vore inte så dumt, varken för min stackars hjärna eller för min mentala hälsas skull! ;) 

(Bild från Google!). Det är ungefär så här det känns. Varmt, brinnande, kokande. Hårbotten gör också ont på ett brinnande vis. Det kanske är detta som är felet på min sega och icke fungerande ME-hjärna?! Alla hjärnceller kanske kokat sönder eller brunnit upp?! 😬😮
Namn:
Kom ihåg mig?
Mailadress (publiceras ej):
URL/bloggadress:
Kommentar: