hannaslillaliv.blogg.se

Jag heter Hanna Andersson och är 29 år gammal. Mitt liv är inte alltid det enklaste att leva. Jag lever med tre "huvud-diagnoser" som alla är svåra, kroniska sjukdomar, ME (Myalgisk encefalomyelit), EDS (Ehlers-Danlos syndrom), Fibromyalgi, diagnoser jag fått efter många års sökande efter orsak för min kropps dåliga mående. Jag har också segmentall rörelsesmärta i ryggen, sju diskbråck, en svår refluxsjukdom samt en tarmsjukdom. Det är med andra ord ingen dans på rosor, mitt liv eller min vardag. Men jag har så mycket positivt och så mycket att vara glad över och leva för! Min egna- och två bonushundar, familj och vänner betyder allt för mig. Detta är lite om mig, min vardag och mitt lilla liv!

Jag har ovanliga diskbråck...

Jag har inte sovit nästan någonting i natt. Men det blev i alla fall någon enstaka timma och det får jag vara nöjd med. Det är mycket bättre än ingen sömn alls. Men alla vakna timmar i mörkret leder såklart till en hel del funderingar. 
 
 
Och medan tankarna vandrande omkring och berörde det ena ämnet efter det andra, utan att jag gjorde minsta antydan till att styra dem, mindes jag plötsligt vad en av mina Smärtläkare (en jag verkligen tyckte om) sa till mig för något/några år sedan. Han sa att det är absolut vanligast att man får diskbråck i ländryggen och efter det är det näst vanligast i nacken. 
 
Jag har ett antal diskbråck i ländryggen (där jag även har för långa kotuskott och lite annat som krånglar) och ett antal, fast några färre, i bröstryggen. Och det är just det som är. Jag har inga diskbråck i nacken, som jag vet. Det är två år sedan jag gjorde en MR över hjärna, nacke och rygg så det kan såklart ha utvecklats diskbråck där med men det kan jag såklart inte utgå från.
 
Min smärtläkare, som verkligen är otroligt duktig och respekterad inom sitt yrke och sin genre/specialitet som Smärtläkare, sa att jag har ovanliga diskbråck. Att hela jag är väldigt unik (fast det visste vi ju redan, jag är otroligt unik på alla sätt och vis enligt skolmedicinen!) som har ett flertal diskbråck just DÄR, i bröstryggen, alltså mellan skulderbladen.
 
Ja, vad ska man säga? Sådan människa, sådan rygg och sådana diskbråck, antar jag.  
Namn:
Kom ihåg mig?
Mailadress (publiceras ej):
URL/bloggadress:
Kommentar:
1 Anonym
skriven :

Visst är du unik min vän. Inte bara som patient, utan som den unika person och vän du är❤️ Känner ingen som dig, din godhet, ditt hjärta som rymmer oändligt mycket kärlek till både människor, djur och vår värld. Önskar verkligen att vi har kunnat ses fysiskt. Men det är ju uteslutet. Men vi har något tillsamman här som jag uppskattar till det oändliga. Min älskade vän❤️Ha en dag❤️❤️🐶❤️❤️☀️🌻🍃🌻🍃🌻🤗I-M

Svar: Jo, visst är det så att jag är unik! Och jag är inte säker på att det är i en positiv mening jag är det. Framförallt inte när det kommer till min kropp, hur min hjärna och kropp är byggd och fungerar. Jag passar inte alls in. Skolmedicinen funkar inte alltid på mig. Och det gör allting otroligt, otroligt svårt! :(
Du skriver så otroligt fint, kära du. Tack så mycket för dina fantastiskt fina ord. Tack. De värmer mitt hjärta. <333
Jag känner ingen som du, min älskade vän <333
Det önskar jag med! Och vem vet, en vacker dag kanske vi gör det också! Det går ju inte nu. Men vem vet vad som händer i framtiden? Jag fortsätter att hoppas och tro! Vi måste behålla vårt hopp och våra drömmar.
Precis så känner jag! Vi har så fin kontakt och skriver med varandra så gott som varje/varannan dag och det är jag otroligt glad för. Tack för att du fortsätter läsa, gilla, kommentera och vara min fina, älskade vän, kära Ing-Marie! <333 <333
Ha en dag, älskade du! Massa massa kramar och kärlek till dig från Trisse och mig <333 <333
Hanna Andersson

2 Anonym
skriven :

Ja, du är ovanlig! Ovanligt klok och fin människa! 💕

Svar: Tack så mycket för dina fina ord! Tack <3
Hanna Andersson